O nas

LITORI

Litori - Marka założona w 2010 roku przez polską projektantkę Wioletę Lewandowską. Zajmujemy się tworzeniem unikalnej, artystycznej biżuterii techniką wire-wrapping. Nasze produkty są tworzone w 100% ręcznie ze srebra i kamieni szlachetnych. Jeśli poszukujesz biżuterii, która odda w pełni Twój charakter i będzie niepowtarzalna trafiłeś pod dobry adres.


Litori_Wioleta_Lewandowska

Wioleta Lewandowska

Prawdziwa pasja pozytywnie uzależnia, otwiera drzwi do magicznego świata i pochłania bez reszty.Biżuterię wykonujemy techniką wire-wrapping. Tworzymy z ogromną przyjemnością i dbałością o najdrobniejsze detale. Każdy produkt ma swój wyjątkowy, unikatowy charakter zwieńczony Certyfikatem Niepowtarzalności. W naszej ofercie znajdziesz pierścienie, kolczyki, naszyjniki, bransoletki oraz elementy biżuterii użytkowej tj. breloczki, zawieszki do telefonu.Przedmioty wykonane są ze srebra najwyższej próby 999, 930 oraz 925. Do wyboru mamy niezliczoną ilość kamieni szlachetnych, półszlachetnych, pereł, cyrkonii i kryształów. Jeśli chcesz wyrazić swoją osobowość, poczuć się wyjątkowo, cenisz najwyższą jakość i estetykę wykonania - biżuteria Litori jest dla Ciebie.


Odznaczona znakiem jakości w kategorii wire-wrapping.

JAK PRACUJEMY

Każdy z produktów z asortymentu sklepu litori.pl został zaprojektowany i stworzony ręcznie od podstaw.
Zanim jednak naszym oczom ukaże się gotowy produkt, srebro przechodzi skomplikowany, wielogodzinny proces kształtowania i obróbki.

Litori_etapypracy_1
1. Najpierw powstaje wstępny szkic. Celowo nie projektujemy każdego detalu, gdyż ten ułamek niewiadomej i zaskakujący efekt końcowy jest najprzyjemniejszym elementem tworzenia. Czasami kształt biżuterii podpowiada nam kamień, który zamierzamy oprawić. Innym razem spędzamy długi czas na poszukiwaniu kamienia pasującego do naszej koncepcji.
2. Po przygotowaniu szkicu, przystępujemy do przycinania srebrnych drutów na odpowiednią długość. Szkielet tworzymy z twardego, grubego drutu próby 930, natomiast detale formułujemy z cieńszego i miękkiego drutu próby 999.
3. Przycięte druty kształtujemy ręcznie cążkami, zwracając szczególną uwagę, aby były symetryczne względem siebie.
4. Uformowane elementy lutujemy. Wcześniej końce piłujemy pilnikiem, aby podczas lutowania idealnie do siebie przylegały. W tej części procesu należy zachować szczególną ostrożność gdyż płomień palnika nagrzewa się do 1200°C.


Litori_etapypracy_2
5. Tak wygląda zestaw gotowych, ukształtowanych i zlutowanych elementów potrzebnych do stworzenia wisiora.
6. W trakcie lutowania srebro pokrywa się tlenkami metali. Traci blask, kolor, staje się nieatrakcyjne. Chcąc pozbyć się nalotu z powierzchni, zanurzamy srebrne części w kwasie i gotujemy w odpowiedniej temperaturze.
7. Wyjmujemy, kiedy srebro odzyska jasną, prawie białą barwę.
8. Kolejnym etapem jest połączenie elementów układanki za pomocą cieniutkiego (zaledwie 0, 4mm) drucika. W odpowiednim momencie tego procesu osadzamy kamienie i dodajemy finezyjne zawijasy.Całość zaczyna nabierać pożądanego kształtu.


Litori_etapypracy_3
9. Kiedy złączymy ze sobą wszystkie elementy, doczepiamy łańcuszek. Następnie całość należy dokładnie odtłuścić.
10. Tak przygotowany produkt zanurzamy w roztworze oksydy aby nadać mu ciemnego, grafitowego odcienia.
11. Jeżeli kamień ma odpowiednio nasycony kolor, zostawiamy srebro bez polerowania, w grafitowomrocznym klimacie.
12. W tym przypadku przystępujemy do następnego etapu, jakim jest wstępne polerowanie. Dzięki temu zabiegowi zdejmujemy ciemną oksydę z najbardziej wystających detali. Nadaje to biżuterii przestrzennego wymiaru i szlachetności.


Litori_etapypracy_4
13. Przetarty naszyjnik ponownie myjemy, odtłuszczamy i umieszczamy w polerce bębnowej z specjalnym wsadem. Utwardzi on metal i nada naszyjnikowi niezwykłego blasku.
14. Po kilkugodzinnym polerowaniu, wyjmujemy biżuterię, myjemy i osuszamy. Teraz naszyjnik jest gotowy do sesji zdjęciowej. Przykładamy ogromną wagę do zdjęć, aby produkt pokazany był z każdej strony z uwzględnieniem detali oraz proporcji.
15. W ten sposób zakończył się długi i niezwykle dla nas przyjemny proces twórczy. Z kawałków drutu i minerałów powstał piękny, srebrny naszyjnik.
16. Zastosowane w tym projekcie kamienie to duża cyrkonia w kształcie latawca. Uzupełnienie kolorystyczne stanowi ametyst.


W SIECI

Więcej prac Litori znaleźć można między innymi:

Facebook
Tumblr
Twitter
Pinterest
Instagram
Google Plus
Deviantart
Digart


NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Digart.pl

Digart Dnia: 07.05.2010 Wisior Sands Of Time [Link do pracy]
Digart Dnia: 26.04.2011 Kolczyki Beauty Shadow [Link do pracy]

Deviantart.com

Daily Deviation: 13.06.2010 Naszyjnik Absynth [Link do pracy]
Daily Deviation: 04.08.2013 Kolczyki Gray Peaks [Link do pracy]

Facebook.com

Nagroda główna w konkursie pt. “Śnieżynka” zorganizowanym przez sklep internetowy Royal Stone [Link do wyłonionej pracy]