O mnie

LITORI

Litori - Marka założona w 2010 roku przez polską projektantkę Wioletę Lewandowską. Zajmuję się tworzeniem unikalnej, artystycznej biżuterii techniką wire-wrapping oraz lutowania. Moje produkty są tworzone w 100% ręcznie ze srebra i kamieni szlachetnych. Jeśli poszukujesz biżuterii, która odda w pełni Twój charakter i będzie niepowtarzalna trafiłeś pod dobry adres.Prawdziwa pasja pozytywnie uzależnia, otwiera drzwi do magicznego świata i pochłania bez reszty. Biżuterię wykonuję techniką wire-wrapping, techniką lutowania i młotkowania. Tworzę z ogromną przyjemnością i dbałością o najdrobniejsze detale. Każdy produkt ma swój wyjątkowy, unikatowy charakter zwieńczony Certyfikatem Niepowtarzalności. W mojej ofercie znajdziesz pierścienie, kolczyki, naszyjniki, bransoletki oraz elementy biżuterii użytkowej tj. breloczki, zawieszki do telefonu. Przedmioty wykonane są ze srebra najwyższej próby 999, oraz 930 i 925. Do wyboru mam niezliczoną ilość kamieni szlachetnych, półszlachetnych, pereł, cyrkonii i kryształów. Jeśli chcesz wyrazić swoją osobowość, poczuć się wyjątkowo, cenisz najwyższą jakość i estetykę wykonania - biżuteria Litori jest dla Ciebie.


Odznaczona znakiem jakości w kategorii wire-wrapping.

JAK PRACUJĘ

Każdy z produktów z asortymentu sklepu litori.pl został zaprojektowany i stworzony ręcznie od podstaw.
Zanim jednak naszym oczom ukaże się gotowy produkt, srebro przechodzi skomplikowany, wielogodzinny proces kształtowania i obróbki.

Litori_etapypracy_1
1. Najpierw powstaje wstępny szkic. Celowo nie projektję każdego detalu, gdyż ten ułamek niewiadomej i zaskakujący efekt końcowy jest najprzyjemniejszym elementem tworzenia. Czasami kształt biżuterii podpowiada mi kamień, który zamierzam oprawić. Innym razem spędzam długi czas na poszukiwaniu minerału pasującego do mojej koncepcji.
2. Po przygotowaniu szkicu, przystępuję do przycinania srebrnych drutów na odpowiednią długość. Szkielet tworzę z twardego, grubego drutu próby 930, natomiast detale formułujemy z cieńszego i miękkiego drutu próby 999.
3. Przycięte druty kształtuję ręcznie cążkami, zwracając szczególną uwagę, aby były symetryczne względem siebie.
4. Uformowane elementy lutuję. Wcześniej końce piłuję pilnikiem, aby podczas lutowania idealnie do siebie przylegały. W tej części procesu należy zachować szczególną ostrożność gdyż płomień palnika nagrzewa się do 1200°C.


Litori_etapypracy_2
5. Tak wygląda zestaw gotowych, ukształtowanych i zlutowanych elementów potrzebnych do stworzenia wisiora.
6. W trakcie lutowania srebro pokrywa się tlenkami metali. Traci blask, kolor, staje się nieatrakcyjne. Chcąc pozbyć się nalotu z powierzchni, zanurzam srebrne części w kwasie i gotuję w odpowiedniej temperaturze.
7. Wyjmuję, kiedy srebro odzyska jasną, prawie białą barwę.
8. Kolejnym etapem jest połączenie elementów układanki za pomocą cieniutkiego (zaledwie 0, 4mm lu 0,3mm) drucika. W odpowiednim momencie tego procesu osadzam kamienie i dodaję finezyjne zawijasy.Całość zaczyna nabierać pożądanego kształtu.


Litori_etapypracy_3
9. Kiedy złączę ze sobą wszystkie elementy, doczepiam łańcuszek. Następnie całość należy dokładnie odtłuścić.
10. Tak przygotowany produkt zanurzam w roztworze oksydy aby nadać mu ciemnego, grafitowego odcienia.
11. Jeżeli kamień ma odpowiednio nasycony kolor, zostawiamy srebro bez polerowania, w grafitowo-mrocznym klimacie.
12. W tym przypadku przystępuję do następnego etapu, jakim jest wstępne polerowanie. Dzięki temu zabiegowi zdejmuję ciemną oksydę z najbardziej wystających detali. Nadaje to biżuterii przestrzennego wymiaru i szlachetności.


Litori_etapypracy_4
13. Przetarty naszyjnik ponownie myję, odtłuszczam i umieszczam w polerce bębnowej z specjalnym wsadem. Utwardzi on metal i nada naszyjnikowi niezwykłego blasku.
14. Po kilkugodzinnym polerowaniu, wyjmuję biżuterię, myję i osuszam. Teraz naszyjnik jest gotowy do sesji zdjęciowej. Przykładam ogromną wagę do zdjęć, aby produkt pokazany był z każdej strony z uwzględnieniem detali oraz proporcji.
15. W ten sposób zakończył się długi i niezwykle dla mnie przyjemny proces twórczy. Z kawałków drutu i minerałów powstał piękny, srebrny naszyjnik.
16. Zastosowane w tym projekcie kamienie to duża cyrkonia w kształcie latawca. Uzupełnienie kolorystyczne stanowi ametyst.


W SIECI

Więcej prac Litori znaleźć można między innymi:

Facebook
Tumblr
Twitter
Pinterest
Instagram
Google Plus
Deviantart
Digart


NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Digart.pl

Digart Dnia: 07.05.2010 Wisior Sands Of Time [Link do pracy]
Digart Dnia: 26.04.2011 Kolczyki Beauty Shadow [Link do pracy]

Deviantart.com

Daily Deviation: 13.06.2010 Naszyjnik Absynth [Link do pracy]
Daily Deviation: 04.08.2013 Kolczyki Gray Peaks [Link do pracy]

Facebook.com

Nagroda główna w konkursie pt. “Śnieżynka” zorganizowanym przez sklep internetowy Royal Stone [Link do wyłonionej pracy]